Krakowska Karta Miejska - czym jest

Nośnikiem Krakowskiej Karty Miejskiej jest bezstykowa karta, oznakowana unikalnym i niezmiennym numerem, wykonana zgodnie ze standardem MIFARE®. Zbliżeniowa komunikacja karty z urządzeniami zapewnia jej dużą trwałość oraz utrudnia podrabianie.

Krakowską Kartę Miejską w automacie można doładować bez kolejek, o dowolnej porze dnia i nocy. Pasażerowie mogą wykupić bilet na dowolną liczbę miesięcy, dowolny numer linii, począwszy od dowolnego dnia miesiąca.
Oprócz tego w automatach krakowianie i turyści mogą dostać wszystkie rodzaje biletów jednorazowych. Dostępne są w nich także informacje turystyczne. Wystarczy na ekranie dotykowym wybrać odpowiednią opcję, aby dowiedzieć się m.in. jak funkcjonuje krakowska komunikacja miejska, gdzie jest strefa płatnego parkowania oraz jakie wydarzenia kulturalne aktualnie odbywają się w Krakowie. Te informacje są wyświetlane także w języku angielskim.
W razie jakichkolwiek problemów z zakupem biletu w automacie zawsze można zadzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu: 192 85

System Karty Miejskiej budowany jest jako system otwarty, tak aby w przyszłości możliwa była jego rozbudowa o nowe zastosowania.

Krakowska Karta Miejska ma w przyszłości zintegrować wiele usług dostępnych w aglomeracji krakowskiej oferowanych przez Gminę (komunikacja miejska, parkowanie w strefie ograniczonego postoju, instytucje kulturalne, itp.) jak i podmioty gospodarcze działające w tej aglomeracji.

MKA i iMKA - Małopolska Karta Aglomeracyjna

Centrum Kart Elektronicznych podpisało porozumienie intencyjne z Marszałkiem woj. małopolskiego o współpracy w zakresie projektu MKA. Porozumienie zostało zawarte w celu integracji systemu MKA z systemem ELS (Elektronicznej Legitymacji Studenckiej).

MKA - Małopolska Karta Aglomeracyjna to w pełni spersonalizowany bezpieczny nośnik, na którym możesz zapisywać usługi komunikacyjne dostępne w systemie MKA. Karta MKA to najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dostępne obecnie na rynku.

Używając karty MKA w Krakowie korzystasz za darmo z krakowskiego systemu parkingów Park&Ride i posiadasz dostęp do systemu wypożyczalni roweru miejskiego.

iMKA - Aplikacja iMKA to najnowocześniejsze rozwiązanie, dzięki któremu aby korzystać z publicznego transportu zbiorowego potrzebujesz jednie swojego smartfonu lub tabletu. W aplikacji iMKA zawsze masz dostęp do zakupionych w systemie usług transportowych.

Aplikacja udostępnia przyjazny interfejs zakupowy za pomocą, którego w kilku ruchach dokonasz zakupu biletu okresowego lub jednorazowego. Korzystając z usług zintegrowanych uzyskasz dodatkowo atrakcyjne rabaty i dostęp do parkingów Park&Ride.

Funkcjonalności Krakowskiej Karty Miejskiej

• Strefa Płatnego Parkowania - możliwość zapłaty za parkowanie kartą KKM w parkomatach (elektroniczna portmonetka)
  • Parking P&R - integracja systemu parkingowego z KKM, karta z ważnym biletem okresowym po przyłożeniu do czytnika uprawnia do wjazdu na parking
  • Krakowski rower miejski - integracja systemu wypożyczalni rowerowych z KKM, możliwość wypożyczenia roweru dla posiadaczy ważnego biletu po przyłożeniu karty do czytnika stacji rowerowej
  • Elektroniczna Legitymacja Studencka, Elektroniczna Legitymacja Doktorancka - współpraca z kilkunastoma państwowymi i prywatnymi uczelniami krakowskimi oraz z PAN w zakresie integracji ELS i ELD z systemem KKM
  • Integracja systemu kasowników oraz automatów biletowych - integracja systemu kasowników oraz automatów biletowych z systemem KKM w autobusach i tramwajach, czytniki zamontowane w urządzenia umożliwiają sprawdzenie ważności biletu
  • Krakowska Karta Rodzinna - integracja systemu Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ z systemem KKM

Obsługa automatów MPK

Kupowanie biletów w nowych automatach będzie proste. Do samego zakupu biletów oraz wyszukiwania informacji będzie służył ekran dotykowy, taki sam jakim posługujemy się w smartfonach i tabletach. Wszystkie nowe automaty KKM będą posiadać czytniki do kart płatniczych oraz możliwość wydawania reszty nie tylko w monetach, ale także w banknotach (obecnie automaty wydają resztę tylko w bilonie). Automaty będą także akceptować płatności przy pomocy kart zbliżeniowych paypass oraz paywave. Na ekranie tego automatu będą pokazywane najbliższe odjazdy tramwajów – tak jak dzieje się to teraz na tablicach elektronicznych stojących na przystankach.

Gdzie znaleźć automat KKM?

Automaty KKM są ustawione w wielu punktach miasta, nie tylko w centrum, ale również na dużych krakowskich osiedlach, w Kurdwanowie czy Prokocimiu. Automaty stoją także w Nowej Hucie.  Obecnie na krakowskich ulicach stoi 106 automatów. Pełna lista automatów jest dostępna na stronie www.kkm.krakow.pl

Przydatne linki

Wszystkie informacje o taryfie biletowej, uprawnieniach i automatach Krakowskiej Karty Miejskiej można uzyskać na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl lub www.kkm.krakow.pl